2014 Lotus Iron - June 28/29, 2014 | ||||
Hosted by the Lotus Sports Club |
OC6 Short Course | |||||
Overall | Team Name | Club | Category | Category Place |
Time |
1 | Pacific Reach Surgers | Pacific Reach Paddling Club | Men | 1 | 0:56:10 |
2 | Fort Langley Early Risers | Fort Langley Canoe Club | Senior Master Men | 1 | 0:59:39 |
3 | FLCC Catalina | Fort Langley Canoe Club | Mixed - Novice | 1 | 1:02:23 |
4 | Lotus Recreational Mixed | Lotus Sports Club | Mixed - Recreational | 1 | 1:04:32 |
5 | Shakabuku | Dragon Zone | Mixed - Novice | 2 | 1:06:21 |
6 | FLCC da hui (New Crew 1) | Fort Langley Canoe Club | Women - Novice | 1 | 1:06:55 |
7 | RD Mixed | False Creek Racing Canoe | Senior Master Mixed | 1 | 1:08:34 |
8 | HULIgans Pat's Peeps | False Creek Canoe Club | Golden Master Mixed | 1 | 1:08:54 |
9 | HULIgans Myrna's Mob | False Creek Canoe Club | Golden Master Mixed | 2 | 1:10:39 |
10 | FCRCC Novice Women | False Creek Racing Canoe | Women - Novice | 2 | 1:11:25 |
11 | FCRCC Kupuna Wahine | False Creek Racing Canoe | Women - Kupuna | 1 | 1:13:36 |
n/a | Lotus Novice Juniors 1 | Lotus Sports Club | Junior Mini Course | 1 | n/a |
OC6 Women's | |||||
1 | FCRCC Women's Red | False Creek Racing Canoe | Open | 1 | 1:28:35 |
2 | FCRCC Women's White | False Creek Racing Canoe | Open | 2 | 1:32:17 |
3 | Jericho Women | Jericho Outrigger Canoe Club | Masters | 1 | 1:36:32 |
4 | FCRCC Ohana Spirit | False Creek Racing Canoe | Senior Master | 1 | 1:37:14 |
5 | FCRCC Women's Black | False Creek Racing Canoe | Senior Master | 2 | 1:37:48 |
6 | Pacific Reach Women | Pacific Reach Paddling Club | Open | 3 | 1:40:27 |
7 | Just 4 Kicks | Nanaimo Canoe & Kayak | Senior Master | 3 | 1:43:15 |
OC6 Men's/Mixed | |||||
1 | Cascadia Men's team | False Creek/Jericho | Open | 1 | 1:14:30 |
2 | Pacific Reach Masters Men | Pacific Reach Padding Club | Masters | 1 | 1:22:27 |
3 | Holo Nui Senior Masters | Fort Langley Canoe Club | Mixed - Senior Masters | 1 | 1:26:02 |
4 | Kapunas | Nanaimo Canoe & Kayak | Senior Masters | 1 | 1:26:34 |
5 | E Holomua Mixed Distance | False Creek Racing Canoe | Mixed - Open | 1 | 1:27:20 |
6 | Lotus Novice/Jr Men | Lotus Sports Club | Open | 2 | 1:27:31 |
7 | VOS 1 | Vancouver Ocean Sports | Mixed - Open | 2 | 1:32:08 |
8 | Holo Nui Masters | Fort Langley Canoe Club | Mixed - Masters | 1 | 1:32:40 |
9 | Cowichan | Nanaimo Canoe Club | Mixed - Masters | 2 | 1:33:13 |
10 | Kupuna Kane | False Creek Racing Canoe | Golden Masters | 1 | 1:33:58 |
11 | Flying Monkeys | Nanaimo Canoe & Kayak | Mixed - Masters | 3 | 1:37:31 |
12 | Night Riders | Fort Langley Canoe Club | Mixed - Masters | 4 | 1:43:14 |
Sunday Smallboat Races | ||||
Overall | Paddler(s) | Division | Div. Place | Time |
SHORT COURSE | ||||
1 | Erika Yaremko/ Jack Y. | OC2 - Open Mixed | 1 | 35:22:00 |
2 | Daniel S. | OC1 - Junior Men | 1 | 36:41:00 |
3 | Rhiannon W. / Janine M. | OC2 - Junior Women | 1 | 38:03:00 |
LONG COURSE | ||||
1 | Ken Asano / Erika Yaremko | OC2 - Master Mixed | 1 | 0:56:06 |
2 | Peter Methot | OC1 - Senior Master Men | 1 | 0:58:12 |
3 | Kat Nguyen / Carl Wahlstrom | OC2 - Open Mixed | 1 | 0:58:49 |
4 | Gord Penn | OC1 - Senior Masters Men | 2 | 0:59:09 |
5 | Doug Thomas | OC1 - Masters Men | 1 | 1:00:10 |
6 | Tony H. | OC1 - Junior Men | 1 | 1:01:58 |
7 | Doug Kasakoff | OC1 - Golden Master Men | 1 | 1:03:06 |
8 | Ian Bolden | OC1 - Master Men | 2 | 1:04:35 |
9 | Melissa MacDonald / Marguerite Townrow | OC2 - Senior Master Women | 1 | 1:05:02 |
10 | Cheryl Angell / Anne Tyldesley | OC2 - Gold Master Women | 1 | 1:06:09 |
11 | Bernard Sison | OC1 - Open Men | 1 | 1:08:17 |
12 | Jason Biggin | OC1 - Masters Men | 3 | 1:08:22 |
13 | Mary Rowles | OC1 - Golden Master Women | 1 | 1:17:38 |
Home || Races || Pictures || Links || News || Location
Contact: Jericho |