2019 Bridges Race Results - October 5 and 6, 2019 hosted by Ocean River Paddling Club, Victoria BC | ||||
Women OC6 | Team | Division | Div. Place | Time |
1 | Lady Esther | Women's Open | 1 | 31:13:18 |
2 | Powell River Hummingbirds | Women's 50+ | 3 | 33:01:03 |
3 | Powell River Okeover | Women's 50+ | 4 | 33:11:45 |
4 | VCKC Wolfpack | Women's Open | 2 | 34:03:57 |
5 | NOPC Senior Masters Women | Women's 50+ | 6 | 35:36:09 |
6 | Nusa'Lon Wahines | Women's 50+ | 7 | 35:57:39 |
7 | FGPC Huligans Only Getting Younger | Women's 50+ | 9 | 37:01:36 |
8 | FCRCC RD Tanifa Women (Novice) | Women's Novice | 1 | 37:58:18 |
9 | Vaa'aa Vaa'aa vaa'aa Boom | Women's 50+ | 10 | 39:07:18 |
10 | Latitude 48 Open Women | Women's Open | 3 | 31:14:90 |
11 | Comox Wahines | Women's 40+ | 1 | 32:08:63 |
12 | Latitude 48 SM Women | Women's 50+ | 1 | 32:51:78 |
13 | Just 4 Kicks Women | Women's 50+ | 2 | 33:00:99 |
14 | FLCC Splashtastic | Women's 50+ | 5 | 35:04:72 |
15 | FCRCC Kupuna Wahine | Women's 50+ | 8 | 36:29:93 |
Men OC6 | Team | Division | Div. Place | Time |
1 | Island Brave CC | Men's Open | 1 | 26:05:48 |
2 | Latitude 48 Open Men | Men's Open | 2 | 26:16:24 |
3 | Comox | Men's Open | 3 | 26:36:63 |
4 | Howling Ama Biters | Men's Open | 4 | 27:15:42 |
5 | Pacific Reach Men | Men's 50+ | 1 | 27:19:72 |
6 | Latitude 48 SM Men | Men's 50+ | 2 | 28:23:45 |
7 | Pacific Reach Men | Men's Open | 5 | 28:31:27 |
8 | Just for Kicks Men | Men's 50+ | 3 | 29:31:06 |
9 | Jericho travel | Men's 40+ | 1 | 30:13:42 |
10 | FCRCC Kupuna Kane | Men's 50+ | 4 | 30:25:03 |
11 | Honey Badgers | Men's Open | 6 | 30:29:51 |
12 | FLCC River Runners | Men's 50+ | 5 | 30:55:87 |
13 | FCRCC RD Tanifa Men | Men's Open | 7 | 31:26:75 |
14 | FGPC Huligans The Y Factor | Men's 40+ | 2 | 32:01:96 |
15 | NOPC Wolfpack | Men's 50+ | 6 | 32:22:75 |
16 | VCKC Speedos | Men's 50+ | 7 | 33:55:24 |
17 | VYPC | Men's Juniors | 1 | 34:59:18 |
Mixed OC6 | Team | Division | Div. Place | Time |
1 | Comox Grey | Mixed Open | 1 | 27:07:15 |
2 | Latitude 48 Open Mixed 1 | Mixed Open | 2 | 27:12:90 |
3 | Gorging Dragons Black | Mixed Open | 3 | 27:29:72 |
4 | FGPC Comp Blue | Mixed Open | 4 | 28:05:15 |
5 | Barking Bus Chasers | Mixed Open | 5 | 28:29:27 |
6 | Pacific Reach Mixed | Mixed 50+ | 1 | 28:42:75 |
7 | Proud Mary Canoe Club | Mixed Open | 6 | 29:03:72 |
8 | Comox Senior Masters | Mixed 50+ | 2 | 29:07:96 |
9 | Latitude 48 Open Mixed 2 | Mixed Open | 7 | 29:28:96 |
10 | IM Baba Ganoush | Mixed Open | 8 | 29:35:54 |
11 | FGPC Comp White | Mixed Open | 9 | 29:43:84 |
12 | FGPC Comp Orange | Mixed 40+ | 1 | 29:51:39 |
13 | Latitude 48 Meridian Mixed | Mixed Open | 10 | 30:09:48 |
14 | FGPC OK Calm Down Bro | Mixed Open | 11 | 30:14:09 |
15 | Xisul S Thuyelh | Mixed 40+ | 2 | 30:19:90 |
16 | IM Legend | Mixed Open | 12 | 30:23:66 |
17 | Latitude 48 SM Mixed 1 | Mixed 50+ | 3 | 30:27:90 |
18 | VCKC390 | Mixed 50+ | 4 | 30:43:15 |
19 | Powell River Shinglemill | Mixed 50+ | 5 | 30:58:96 |
20 | Just4Kicks mixed 1 | Mixed 50+ | 6 | 31:09:51 |
21 | Wolf Pack | Mixed Open | 13 | 31:09:56 |
22 | IM T-Rex | Mixed 50+ | 7 | 31:38:15 |
23 | FCRCC Kupuna Red | Mixed 50+ | 8 | 31:49:81 |
24 | FGPC Open Challenge; Diversity Battle | Mixed Open | 17 | 31:57:36 |
25 | ORPC DEVO | Mixed Open | 18 | 32:08:78 |
26 | Daytimers | Mixed 50+ | 9 | 32:34:93 |
27 | IM Ready to Rock | Mixed 50+ | 10 | 32:50:39 |
28 | Burn the plan (Nanaimo) | Mixed 50+ | 11 | 32:55:33 |
29 | FCRCC Kupuna Green | Mixed 50+ | 12 | 33:10:21 |
30 | Latitude 48 SM Mixed 2 | Mixed 50+ | 13 | 33:14:15 |
31 | FGPC Huligans All Mixed Up | Mixed Open | 14 | 33:17:63 |
32 | FCRCC RD Tanifa Mixed Novice | Mixed Open | 15 | 34:40:93 |
33 | VCKC Ageless Warriors | Mixed 50+ | 14 | 34:43:15 |
34 | FCRCC RD Tanifa Mixed 2 | Mixed Open | 16 | 35:10:93 |
35 | NOPC Wolfpack | Mixed 50+ | 15 | 35:37:72 |
Sunday Smallboats | ||||
Inny (6 km) | Team | Division | Div. Place | Time |
1 | Erik Ages & Miles Tickner | OC2 Men | 1 | 30:07:00 |
2 | Mel Conard | V1 Women | 1 | 32:41:00 |
3 | Darryl & Dustin Draper | OC2 Men | 2 | 33:07:00 |
4 | Kaylee Norn | Surfski Women | 1 | 34:10:00 |
5 | Sue Milligan | 2 | 35:56:00 | |
6 | Naoko Kokoburn | OC1 Women | 1 | 36:06:00 |
7 | Petra Schultheiss | OC1 Women | 2 | 37:24:00 |
8 | Davis Griggs | OC1 Men | 3 | 38:18:00 |
9 | Stephanie Leippi | OC1 Women | 4 | 38:30:00 |
10 | Yvonne Sharpe | OC1 Women | 5 | 39:00:00 |
11 | Karen Young | OC1 Women | 6 | 40:39:00 |
12 | Margie Johnson | OC1 Women | 7 | 41:08:00 |
13 | Sakora Morris | OC1 Women | 8 | 41:52:00 |
Outty (10 km) | Team | Division | Div. Place | Time |
1 | Ian Daykin | Surfski Men | 1 | 45:19 |
2 | James Hill | OC1 Men | 1 | 51:38 |
3 | Doug Drysdale / Dallas Ferrero | OC2 Mixed | 1 | 51:52 |
4 | Mike Bernaman / Leslie Paige | OC2 Mixed | 2 | 51:56 |
5 | Erik Ages / Miles Tickner | OC2 Men | 1 | 52:23 |
6 | Len Morris | OC1 Men | 2 | 52:44 |
7 | Don Irvine | OC1 Men | 3 | 52:45 |
8 | Jasper Morris | OC1 Men | 4 | 52:49 |
9 | William Wyse Morris | OC1 Men | 5 | 53:01 |
10 | Ian McCracken / Bruce Johnson | OC2 Men | 2 | 53:15 |
11 | Garth Irwin / Lisa Robertson | OC2 Mixed | 3 | 53:24 |
12 | Ben Smilie | OC1 Men | 6 | 54:37 |
13 | Cheryl Skribe / Emma Wong | OC2 Women | 1 | 54:49 |
14 | Rupert Wong | OC1 Men | 7 | 55:14 |
15 | Norm MacDonell | OC1 Men | 8 | 55:24 |
16 | Greg Miller | Surfski Men | 2 | 55:49 |
17 | Derek / Alison O’Beirne | OC2 Mixed | 4 | 57:20 |
18 | Mel Conard (V1) | V1 Women | 1 | 1:00:30 |
19 | Barb McColl | OC1 Women | 1 | 1:08:39 |
20 | Liz Lee | OC1 Women | 2 | 1:11:40 |
Home || Races || Membership || Practices || Location
Contact: Jericho |