La Conner Results February 2, 2019 ~ Race hosted by: Sound Rowers and Paddlers - WA | ||||||
Overall | Paddler | Team name | Paddle Craft | Division | Div Place | Time |
1 | Lake Washington Rowing Club | Seattle, WA | Maas 2X | 2x OW Male | 1 | 48:43.3 |
2 | Jamie Klein | Deming, WA | - | HPK Male | 1 | 52:41.3 |
3 | Team Nelson | Bellingham, WA | Fenn Tandem | HPK-2 Female/Male | 1 | 52:42.6 |
4 | Jonas Ecker | Bellingham, WA | Fenn Spark | HPK Male | 2 | 53:33.1 |
5 | Egor Klevak and Peter Turcan | Seattle | Fenn Mako | HPK-2 Male | 1 | 54:20.9 |
6 | John Mooney | Eugene, OR | Surfski | HPK Male | 3 | 54:27.1 |
7 | Lindsey Doermann and Peter Hirtle | Seattle, Lake Forest Park | Maas 2X | 2x OW Female/Male | 1 | 55:23.8 |
8 | Kevin Olney | Bellingham | Fenn S | HPK Male | 4 | 55:44.9 |
9 | Jeff and Theresa Knakal | Mill Creek, WA | Maas 2X | 2x OW Female/Male | 2 | 55:55.1 |
10 | Aaron Small | Seattle, WA | Epic V14 | HPK Male | 5 | 56:02.1 |
11 | Ryan Wurts | Fox Island, WA | Stellar SEL | HPK Male | 6 | 56:08.0 |
12 | Dylan Boeholt | Fox Island, WA | Think Uno Surfski | HPK Male | 7 | 57:23.1 |
13 | Gerstl/Hammer | Bellingham, WA | Tiger Mahoe | OC-2 Male | 1 | 57:24.6 |
14 | Team Oaracle | Victoria, BC | Liteboat Race 2X | 2x OW Female/Male | 3 | 58:05.3 |
15 | Jackson Plymale | Gig Harbor, WA | Think Uno Max | HPK Male | 8 | 58:32.4 |
16 | Wilson Reavley | Bellingham, WA | Fenn Elite S | HPK Male | 9 | 58:33.2 |
17 | Don Kiesling | Hood River, OR | Think Uno Max | HPK Male | 10 | 58:34.1 |
18 | Abby And Steve Scoggins | Bham | Fenn S Double | HPK-2 Female/Male | 2 | 58:39.0 |
19 | Chauncey Bevin | Gig Harbor, WA | Think Uno | HPK Male | 11 | 58:46.3 |
20 | Tracy Lanboe | - | - | HPK Female | 1 | 58:57.0 |
21 | Tony Brown | Warm Beach, WA | Epic | HPK Male | 12 | 59:12.0 |
22 | Robbie Magus | Vancouver, BC | V1 Kamanu | V-1 Male | 1 | 59:16.9 |
23 | Jonathan Grady | - | - | HPK Male | 13 | 59:30.4 |
24 | Elena Wolgamot | Bellingham, WA | Nelo 560 M | HPK Female | 2 | 59:39.7 |
24 | SPOCC | Seattle | Gemini | OC-2 Male | 2 | 59:39.7 |
26 | Ashley Paul James | Vancouver, BC | Pueo | OC-1 Male | 1 | 59:41.3 |
27 | Steve Small | Seattle | Epic V10 | HPK Male | 14 | 1:01:26.3 |
28 | Steve Goodson | Issaquah, WA | V10 Sport | HPK Male | 15 | 1:02:02.0 |
29 | Peter Marcus | Bellingham, WA | Eukai | OC-1 Male | 2 | 1:02:19.8 |
30 | John Holtman | La Conner, WA | Nelo 520 | FSK Male | 1 | 1:02:36.1 |
31 | Gavin Godfrey | Seattle, WA | Kahekai | OC-1 Male | 3 | 1:02:41.0 |
32 | Andy Guiardinu | Gig Harbor, WA | Surfski/ V12 | HPK Male | 16 | 1:02:46.3 |
33 | Kimo' Cantrell | Underwood, WA | Epic V-10 Sport | HPK Male | 17 | 1:02:58.1 |
34 | Larry Bussinger | Bellingham, WA | Surfski | HPK Male | 18 | 1:03:44.0 |
35 | Dan Moseley | Bellingham, WA | Puakea Ehukai | OC-1 Male | 4 | 1:04:12.7 |
36 | Jason and Drea: Team Since Ever Since | Cornet Bay, WA | Kai Wa'a Gemini | OC-2 Female/Male | 1 | 1:04:19.1 |
37 | Dan and Estelle | Bellingham/Vancouver | Huki | OC-2 Female/Male | 2 | 1:04:38.3 |
38 | Marc Whitlock | Bellingham, WA | Fenn Elite S | HPK Male | 19 | 1:04:39.4 |
39 | Tony Hodanic | Burnaby, BC | Kamanu Pueo | OC-1 Male | 5 | 1:04:47.2 |
40 | Reivers Dustin | Bellingham, WA | Huki / S1-X | HPK Male | 20 | 1:04:49.7 |
41 | Traci Cole | Kenmore, WA | Nelo 550 | HPK Female | 3 | 1:05:28.1 |
42 | Blake Hansen | Tacoma, WA | Pedal Boat | Pedal Boat Male | 1 | 1:05:34.8 |
43 | Jo Markham | - | - | 1x OW-III Female | 3 | 1:05:52.8 |
44 | Ken Asano | Burnaby, BC | Pegasus | OC-1 Male | 6 | 1:05:59.5 |
45 | Emma McCoy | Bellingham, WA | Fenn Spark | HPK Female | 4 | 1:06:26.4 |
46 | Dan Mayhew | Bellingham, WA | Think Evo II | HPK Male | 21 | 1:06:27.5 |
47 | Chris Johnson and Gary Longton | - | - | 2x OW Male | 2 | 1:06:55.6 |
48 | Csaba Kutrovics | Camano Island, WA | Pueo 1 | OC-1 Male | 7 | 1:07:04.6 |
49 | Rainer Straka | Surrey, BC | Kingfisher 1X | 1x OW-III Male | 1 | 1:07:33.9 |
50 | Ethan Vasquez | - | - | HPK Male | 22 | 1:07:46.4 |
51 | Bart and Marc | Bellingham | Epic V8 Double | FSK-2 Male | 1 | 1:07:50.0 |
52 | Gary | Bellingham, WA | OC2 | OC-2 Female/Male | 3 | 1:08:01.8 |
53 | Duncan Howat | - | - | HPK Male | 23 | 1:08:29.2 |
54 | Ernie Wong | Seattle, WA | Kamanu Composites Kaiwa | V-1 Male | 2 | 1:08:39.8 |
55 | Steve Price | Seattle, WA | Steller SR Surfski | HPK Male | 24 | 1:08:58.3 |
56 | Bob McBeath | Everson, WA | Surfski V8 Pro | HPK Male | 25 | 1:09:00.6 |
57 | Samuel Siu | - | Scorpius Xs | OC-1 Male | 8 | 1:09:06.9 |
58 | Andrew McLean | Vancouver, BC | Kamanu Aukahi V1 | V-1 Male | 3 | 1:09:41.6 |
59 | Kim And Char | Bellingham, WA | Huki | OC-2 Female | 1 | 1:09:44.4 |
60 | Rick Renaud | Seattle, WA | Pueo | OC-1 Male | 9 | 1:09:58.1 |
61 | Vaughn Balchunas | Bellingham, WA | Epic V8 Pro | HPK Male | 26 | 1:10:00.0 |
62 | Neil Plume / David Bond | - | - | OC-2 Male | 3 | 1:10:05.3 |
63 | Russ Wiecking | Tacoma, WA | Epic V10 | HPK Male | 27 | 1:10:16.8 |
64 | Andrew Biel | Port Townsend, WA | Epic V8 | FSK Male | 2 | 1:10:18.8 |
65 | Doug Thomas | Vancouver, BC | Osprey | OC-1 Male | 10 | 1:10:26.8 |
66 | Rob Varnel | Vancouver, BC | Scorpius | OC-1 Male | 11 | 1:10:34.3 |
67 | Tyler Irwin | Bow, WA | Puakea Kahele | OC-1 Male | 12 | 1:11:03.0 |
68 | Lance "Tiger Man" Romo | Bellingham, WA | Scorpius XS1000 | OC-1 Male | 13 | 1:11:09.4 |
69 | Denise Weeks | Bellingham, WA | Epic V10 Sport | HPK Female | 5 | 1:11:41.9 |
70 | Michael Lampi | Bellevue, WA | Lampi V8-64D | Pedal Boat Male | 2 | 1:12:08.0 |
71 | Aaron Laird | Gig Harbor, WA | Epic V7 | FSK Male | 3 | 1:12:10.6 |
72 | Leonard Duncan | Seattle, WA | Ares | OC-1 Male | 14 | 1:12:34.6 |
73 | Janna Gross | Snohomish, WA | Bay 21 | 1x OW-II Female | 1 | 1:12:36.4 |
74 | Charlie Brown | Bellingham, WA | Epic V10 Sport | HPK Male | 28 | 1:14:11.5 |
75 | Francesca Kelley | Gig Harbor, WA | Think Jet Surfski | HPK Female | 6 | 1:14:15.1 |
76 | Brians Smart | Bellingham, WA | Kamanu Composites Pueo2 | OC-1 Male | 15 | 1:15:05.5 |
77 | Mignon Fontenelle | Seattle, WA | Kamanu Composites Pueo | OC-1 Female | 1 | 1:15:35.7 |
78 | Roger Lamb | Bellingham, WA | Epic V10 | HPK Male | 29 | 1:16:22.4 |
79 | Jacob Roberts | - | - | OC-1 Male | 16 | 1:16:38.4 |
80 | Denny | Oak Harbor, WA | Wherrry | 2x OW Male | 3 | 1:17:33.4 |
81 | Paul Reavley | Bellingham, WA | Kahekai | OC-1 Male | 17 | 1:19:02.7 |
82 | Gretchen Gill | Seattle, WA | Kahekai | OC-1 Female | 2 | 1:19:33.4 |
83 | John Guardia | - | - | SK Male | 1 | 1:19:59.7 |
84 | Dean Williams | Chilliwack, BC | OC-2 | OC-2 Male | 4 | 1:20:25.1 |
85 | Amber Zipperer | Bellingham, WA | Think Zen | HPK Female | 7 | 1:22:42.6 |
86 | Camille Koontz | Bellingham, WA | Single | 1x OW-II Female | 2 | 1:24:30.6 |
87 | Matthew Johnson | Ballard, WA | Herreshoff 17 | 1x Fixed Seat Male | 1 | 1:25:31.5 |
88 | Jeremy Roberts | - | - | OC-1 Male | 18 | 1:25:45.5 |
89 | John Keoni Freeto | Anacortes, WA | Scorpius XM | OC-1 Male | 19 | 1:27:45.8 |
90 | A and E | Bellingham, WA | OC-2 | OC-2 Female/Male | 4 | 1:27:46.6 |
91 | Kelly Denny | Anacortes, WA | Clc Wherry Or Scull | 1x OW-I Male | 1 | 1:28:30.0 |
92 | Raegan Laird | Gig Harbor, WA | Surfski | HPK Female | 8 | 1:31:45.6 |
93 | Bill Jaquette and Steve Bennett | Marysville / Tulalip | Fixed Seat Rowboat | Gig-2 Male | 1 | 1:35:17.4 |
94 | Lee Kulinna | Anacortes, WA | Pygmy Coho Sea Kayak | SK Male | 2 | 1:36:41.9 |
95 | Trisha Martinson | Gig Harbor, WA | - | HPK Female | 9 | 1:40:27.9 |
96 | Lady OARS - Annie C | Anacortes, WA | Wooden Wherry | Wherry-4+ Female | 1 | 1:40:41.1 |
97 | Lady OARS - Island Star2 | Anacortes, WA | Wooden Gig / Cox +4 | Gig-4 Female | 1 | 1:50:47.6 |
Home || Races || Membership || Practices || Location
Contact: Jericho |